Zásnubní peripetie, aneb tajný výběr zásnubního prstenu

4. 5. 2016
Žádost o ruku by měla být jedním z nejkrásnějších okamžiků v našem životě. Málokoho ovšem napadne, jaké vypětí a vynalézavost musí muži vynaložit, aby pro svoji vyvolenou vybrali ten správný zásnubní prsten. 
Prsteny vyrábím již několik let a ze zkušenosti vím, že většina mužů chce zásnubní prsten vybrat tajně a svoji milou překvapit. Jak ale zjistit tu správnou velikost? Jaké proporce a materiály zvolit? Musí být kámen čirý či může být i barevný? Měl by to být přírodní diamant, nebo může zvolit i jinou variantu? 

Design prstenu 
Zde je důležité, respektovat životní styl partnerky. Těžko pochodíte s velkým robustním prstenem u sportovkyně. Pravděpodobně by skončil na dně šperkovnice.  Pokud si nejste jisti, platí zde jednoduché pravidlo, že méně je více a jednoduší design a klasické tvary nikoho neurazí. Zkusili jste navrhnout i vlastní design? 
Materiály 
Tradičním materiálem pro výrobu je zlato, ale řada lidí dnes hledá alternativní a méně tradiční cesty. Jednou z nich je kovaná nerezová ocel či nerezová ocel damasteel, případně titan. Ocel je možné kombinovat i s dalšími kovy.  
Bývá pravidlem, že v zásnubním prstenu je osazen kámen. Domnívám se, že není nutné, aby se jednalo o přírodní diamant o hmotnosti několika karátů. I malý kamínek dokáže dát prstenu tu správnou jiskru. Do ocelových šperků lze z broušených kamenů přímo osadit pouze přírodní diamanty. Pokud jste zvolili jiný kámen, tak se osazuje do lůžka ze zlata či stříbra. Zde je možné již využít celou řadu přírodních i umělých kamenů. 
Zvláštní skupinou kamenů jsou přírodní (nebroušené) kameny a perly, které se dají přímo osadit do i na prsten.
 
Velikost 
Asi nejdiskutovanější otázka je, jak změřit potají velikost. Pokud žena již prsten na správném prstu nosí, máte skoro vyhráno. Prsten si nenápadně půjčíte a nechte si jej u šperkaře přeměřit. Pokud jste technicky zdatní, můžete jej sami změřit posuvným měřítkem s přesností na 0,1mm. Důležitá je zde i šíře obroučky, protože čím širší prsten, tím musí být větší velikost. 
Pokud prsten žádný nenosí, je situace o dost složitější. Pominu-li variantu, kdy své úmysly prozradíte a necháte jí prstík změřit, tak musíte volit různé finty. 
Dobré je do měření zapojit např. dobrou kamarádku, která s ní zajde do šperkařství, kde si jen tak pro srandu zkouší prsteny a samozřejmě si správné číslo dobře zapamatuje. 
Dalším z dobrých triků je, že si žertem koupíte nějaké obyčejné prsteny z pouti na památku. Ty si vyberete společně, aby nepadlo podezření. A už zase máte správný údaj. 
Zajímavou variantou může být i romantický víkend v Podkrkonoší, kdy jen tak při ranní procházce zavítáte k nám do galerie a necháte si prsten vyrobit na zakázku. Po domluvě lze určité prsteny udělat i do druhého dne. Tento postup je nutné s námi předem domluvit. Dovedu si i představit, že bude asistovat romantický houslista a galerii bude slavnostně vyzdobena. 
Vynalézavosti  se meze nekladou a je jen na Vás, jak s tímto krásným údělem naložíte.  
 
Ještě je tu jedna krajní možnost. Pokud si nevíte s měřením rady a různé lsti nezabraly, tak může využít variantu zápůjčky. Vyberete se některý z našich skladových prstenů, který by se mohl líbit a teoreticky by mohla být i správná velikost. No a pak buď máte štěstí, prsten se líbí a sedí velikost. Nebo je něco špatně. Zde si od Vás prsten vezmu zpět a vaše partnerka má možnost si nechat udělat prsten na míru. Případně napište dotaz a projednáme další možnosti.

 
Důležité je také, na který prst prsten přijde. 
Snubní prsteny se zpravidla nosí na prsteníčku levé ruky. Pokud není prsten moc robustní, můžou být společně zásnubní i snubní prsten. Pokud chcete zvolit prsten výraznější, tak se zpravidla umísťuje již na prsteník pravé ruky. Případně na prostředník pravačky i levačky. Většina lidí má rozdílně velké prsty mezi pravou a levou rukou. Proto nelze počítat s tím, že si po svatbě přendá prsten z levé ruky na pravou. Ocelové prsteny je možné zvětšovat i zmenšovat, ale jsou zde určitá omezení. Pokud je v prstenu kámen, tak jej nelze roztahovat ani lisovat a proto je možné jej pouze zvětšovat probroušením. V závislosti na tloušťce obroučky cca o 1-2 čísla. Zmenšení je problematické a bude vždy na prstenu vidět. 
Co rozhodně nedoporučuji, je měření pomocí  provázků, papírových proužků apod. Tato měření jsou značně nepřesná a nepoužitelná. 

Obalový materiál - dárková škatulka
O tom, že obal dělá první dojem, asi není třeba polemizovat. Proto je dobré volit přiměřenou dárkovou škatulku. V nabídce naleznete od jednoduchý papírových škatulek, přes sériově vyráběné dřevěné škatulky až po ručně zhotovené luxusní krabičky. V základu naše prsteny dostanete v naší designové dřevěné škatulce s papírovým přebalem.
 
A co předání? 
Slyšel jsem až neuvěřitelné historky, jak muži žádají své nastávající o ruku. Zde si musí každý pomoci sám. Jen pro dokreslení zde uvedu, že moje kamarádka byla požádána o ruku tak, že při hře Geocaching, při které se svým partnerem  hledala  na určitých GPS souřadnicích schované pokladničky s drobnými dárky, nalezla zde i krásnou krabičku a v ní damasteel prsten s perlou… 
Suma sumárum je ale nejdůležitější  Váš čistý úmysl, který vhodně voleným prstenem můžete jen podpořit. 

Pokud máte Vaší vlastní představu a nechcete se spokojit s navrženými vzory, kontaktujte nás. Rád vám prsten podle Vašeho zadání zhotovím.

Pecky z Pecky

V obchůdku Pecky z Pecky® zakoupíte vše z ovocných pecek. V naší nabídce jsou třešňové pecky, švestkové pecky, meruňkové pecky. Pecky můžete objednat volně sypané a výrobky z pecek.

Kované opasky

Ručně vyráběné opaskové spony z nerezové oceli a damasteelu. Kvalitní kožené pásky pro každou příležitost.

Cukrárna a kavárna Zlatá Pecka

je místem, kde se můžete občerstvit kvalitními dobrotami.
K dostání je vynikající káva, zmrzlina z pravého ovoce a jiné dobroty.
Mapa sortimentu
facebook youtube instagram
Heureka
Pecka 6
507 82 Pecka
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.