Pomocník při výběru šperků z oceli damasteel

1. 12. 2016
Velmi často se setkáváme s dotazy: Co je ocel damasteel? Co vše je možné při výrobě damasteel prstenů a šperků? Jak správně určit velikost prstýnků? Jaký je rozdíl mezi nerezovou ocelí a ocelí damasteel?
V tomto článku se Vám pokusíme odpovědět.
 
Co je ocel damasteel?
Ocel damasteel je speciální druh nerezové oceli skládající se z mnoha vrstev nerezových ocelí 316L a 304L. Tímto spojením vzniká neopakovatelná struktura. Výslednou zřetelnost – hrubost lze ovlivnit (viz níže).
Zásadní informací je také to, že ocel damasteel  se chová úplně stejně jako chirurgická ocel. Tj. nepodléhá korozi, nezpůsobuje alergie a nemění barvu. Jediné čemu se neubrání postupné olešťování. Nicméně strukturu lze téměř kdykoliv znovu obnovit opětovným vyleptáním.
 
 
_dama
chemické složení oceli damasteel - austenit
    C Cr Ni Mn Mo Ti Si
damasteel 316L
vystouplé vrstvy
<0.03 17 12 0.5 2,5 0 0.5
               
304L
hlubší vrstvy
< 0,03 18 9 0.5 0 0 0.5
Možnosti volby snubních prstenů z oceli damasteel
Je těžké, ba nemožné popsat všechny varianty snubních či zásnubních prstenů. Vždy je lepší osobní prohlídka, ale pokud tuto možnost nemáte, zkuste prsteny navrhnout za pomoci našeho průvodce.
a) Celkový tvar
Klasickým tvarem je kruh, ale je v základní nabídce je též žlábek (Collium) nebo kulatý čtvereček. Je ale možné vyrobit i jiné tvary -  trojúhelník (Delta) nebo nahodilé plošky (Rocksteel). 
celkový tvar
b) Průřez
Když bychom prsten příčně přetnuli, tak by bylo vidět, jak vypadá v řezu. Tvar průřezu má vliv nejen na vzhled, ale i na praktičnost – jak bude pohodlný. Hodně záleží na typu rukou, a proto nelze říci, že třeba s vnitřním zaoblením (CF) jsou pohodlnější než rovné. Rámcově lze říci, že u širokých prstenů (nad 6mm) je vhodné udělat vnitřní zaoblení.
Typů průřezu je velké množství a uvádíme zde pouze ty nejběžnější. Je opět možné navrhnout i jiné řešení. 
 
profily
 
 "CF" - vnitřní zaoblení
 
a+b) poměr velikosti, šířky a tloušťky. 
Někdo chce prsten široký a výrazný, jiný zase jemný a pohodlný. Je vždy potřeba volit správný poměr velikosti, šířky a tloušťky. Zde není žádný univerzální návod. Velikost je pevně daná vaším prstem a tak je možné volit šířku a tloušťku. Zde se rozměry pohybují u tloušťky od 1-2,5mm a šířka 2-7mm i více. Lze samozřejmě udělat i užší nebo širší prsteny, ale již nejsou moc vhodné pro celodenní nošení.
Vzhledem k tomu, že se jedná o ruční práci, nejsme schopni zaručit přesný rozměr na desetinu mm. Proto uvádíme toleranci naší výroby na 0,2mm.
Sílu = tloušťku rozdělujeme běžné prsteny
- tenkté cca 1-1,5mm
- středně silné 1,5-2mm
- silné 2-2,5mm.
 
Šířku můžete volit po 0,5mm, tj 4, 4.5, 5 mm atd.
 
Šířku prstenu doporučujeme alespoň 3 mm, aby byla vidět jedinečná kresba oceli.
 
1
 
Speciálním tvarem je při bočním pohledu tvar klínu. To znamená, že hlava prstenu je širší než ta část, co je schovaná v dlani. Důvody jsou jak pohodlnější nošení prstenu tak i estetický vjem. Pokud je ovšem hlava prstenu moc veliká (disproporčně těžší než spodek) může docházet k otáčení prstenu na prstu. Tohoto tvaru se většinou užívá u dámských prstenů, při osazovaní kamenů.
 
rozměry
 
c) Struktury oceli damasteel
V základní nabídce pro výrobu prstenů používáme 4 typy struktury oceli damasteel. Jedné se o tyto typy dřevo, čárky, kolečka, voda. U každé struktury jsou 3 stupně hrubosti leptu. 
jemný (vždy světlý)
střední (tmavý nebo světlý)
hrubý (vždy tmavý)
 
Existují i další druhy struktur, ale ty se používají především pro výrobu plochých předmětů (např. opaskových spon, náušnic apod...).
 

Struktura dřevo

Struktura dřevo, lept 100%Struktura dřevo, lept 50% světlýStruktura dřevo, lept 75% světlýStruktura dřevo, lept 75% tmavý
Dřevo  – jemná podélná struktura, připomínající dřevo. Nejpoužívanější typ. Výsledek jsou vždy podélné mírně skloněné linky a nepravidelné suky.

Struktura kolečka

2 kolečka 50, damasteel snubní prsten, struktura3 kolečka 75 světlá, damasteel snubní prsten, struktura4 kolečka 75 tmavá, damasteel snubní prsten, struktura5 kolečka 100%, damasteel snubní prsten, struktura
Kolečka  – pravidelné kruhové- eliptické suky, výrazná. 

Struktura čárky

Struktura čárky, lept 100%Struktura čárky, lept 75% tmavýStruktura čárky, lept 75% světlýStruktura čárky, lept 50% světlý
Čárky  – středně výrazné, příčně orientovaná struktura, která vytvoří v protilehlých vrcholech prstenu zajímavé „suky“. Do těch je hezké umístit kamínek.

Struktura voda

Struktura voda, lept 100%Struktura voda, lept 75% tmavýstruktura voda, lept 75% světlýstruktura voda, lept 50% světlý
Voda -  jemná, pravidelná struktura, která je po celém obvodu prstenu podobná. Mírně skloněná. Při bočním pohledu je na širších prstenech vidět malá kolečka.
d) Hrubost
Každý prsten lze více či méně výrazně leptat. Rozlišujeme  hrubost leptu na jemný (vždy světlý), střední který může být světlý nebo tmavý a hrubý lept který je vždy tmavý. Zatmavení povrchu je dodatečný proces a přirozeně dochází k postupnému zesvětlení do původní barvy nerezu. Vlivem některých chemických  látek (kyselin a solí) či agresivnějšího potu může dojít k úplnému zesvětlení. Pokud Struktura je na omak patrná od jemné až po výraznou. Na hrubosti též závisí životnost. Jemné prsteny se nošením „oleští“ dříve, než hrubě leptané.  Hodně záleží, kdo jak s prstenem zachází, ale rámcově se dá říci, že jemné lepty vydrží několik let a ty hrubé až desítky roků.
Velkou výhodou oceli damasteel je to, že je možné strukturu téměř vždy obnovit a tím docílit původního vzhledu.
Přirozená barva oceli damasteel je světle stříbrná. Výrazné lepty lepty můžou být zatmavené. Tím se docílí krásného efektu, kdy  zahloubené linky jsou tmavé a vystouplé linky jsou světlé a lesklé. Prsten je tak výraznější.
Další možnou úpravou je lesklý či matný povrch. Zpravidla prsten leštíme. Opět zde platí, že nošením dojdou určitého optima, kdy co je lesklé lehce zmatní a co je matné se zase mírně vyleští.
 
e) vnitřek prstenu
je většinou hladký, bez struktury. Hladký vnitřek doporučujeme, pokud chcete do prstenu rytí (gravírování) textu a nebo z hygienických (zdravotních) důvodů, aby se v linkách nic nedrželo.
Tvar může být rovný či zaoblený - viz bod b) průřez
f) Ozdoby
Zde se opět nabízí nekonečné množství variant, které nelze unifikovat. Proto zde uvádím jen základní výčet druhů:
  • zdobení tvarové
jedná se o různě probroušená a tvarovaná místa, která svým tvarem doplňují celkový design šperků. Lze zde také využít hezkého efektu, kdy část prstenu je ponechané bez struktury a část je strukturovaná (např  Prima line  či  Collium line )
 
  • zdobení jiným kovem kombinace s drahými kovy
pro kombinaci s ocelí damasteel lze využívat barevné kovy a to zejména zlato a stříbro. Tyto kovy jsou se šperkem spojeny pájením či zatepaním.
 
  • Drahé kameny
druhy kamenů lze rozdělit do tří základních skupin:
  1. šperkařské broušené kameny.  Jedná se především o přírodní diamanty, které snesou náročnější osazovací proces. Tyto kameny se osazují mechanicky, bez použití lepidel přímo do oceli.
  2. přírodní neopracované kameny a perly.  Vyznačují se zachováním přirozených štěpných ploch a také jejich energie je krásně čistá. Způsoby připevnění se různí dle druhu kamene. Například vltavín, perla, surový rubín atd.
  3. amorfní tromlované kamínky.  Tyto kameny jsou krásně ohlazené. Jedná se třeba o tyrkysy, čaroity, jantary atd. Zde jsou opět různé způsoby připevnění dle druhu kamene a tvaru prstenu.
  4. kameny osazené ve zlatě či stříbře.  Pro uchycení je připraveno lůžko ze  zlůata (bílé,  žluté či červené) nebo ze stříbra. Touto metodou jde osadit prsten broušeným kamenem, který nesnese přímé osazení do damasteelu. Např. zirkony, české granáty či CZ kameny.
V konečném výsledku si můžete navrhnout prsten svůj a pokud to je jen trochu možné, rád Vám jej ukovu.
g) Rytí (gravírování) textu či obrázků
Do prstenu (většinou dovnitř) je možné vyrýt text. Gravírují se jména, datum iniciály. Jsou možné i méně tradiční návrhy jakou jsou runy, otisky prstů, EKG apd.
 
Pro rytí užíváme 3 postupy:
h) měření velikosti
Nejlepší variantou, jak nejen změřit velikost Vašich prstů, ale i jak poznat naší práci, je stavit se u nás na Pecce. Prsty Vám změřím a Vy si prohlédnete v klidu naší práci osobně. Předejdeme tak případným disproporcím v rozměru i představách.
Důrazně nedoporučujeme měřit pomocí provázků, proužků papíru apd. Tyto metody jsou velmi nepřesné a nespolehlivé !!! 
Další z variant je, stavit se ve zlatnictví a prsty si nechat změřit odborníkem. Důležité je, aby použité měrky, které se na určení velikosti použijí, byly přibližně stejně široké, jako Vaše budoucí prsteny. Jinak totiž na prstu sedí tenký prsten a zcela odlišně se chová široká obroučka, pod kterou je namačkaná kůže, která se nemá kam uhnout. Na velikost má také vliv, jestli je vnitřní profil prstenu rovný či zaoblený.
2
Tuto variantu vřele doporučujeme u náročnějších prstenů osazených kameny či v kombinaci se zlatem. 
 
Pokud se vám ke zlatníkovi nechce a veliksot neznáte ani přibližně, můžete si také objednat testovací sadu měrek.
Použitelný je také způsob, kdy mi pošlete vzorové prsteny, které Vám dobře padnou a poslouží jako předloha. Opět je ale nutné mít na paměti, že ne každý prstýnek je vhodný.
Měření je opravdu velmi důležité a pokud k nám nemůžete přijet osobně, tak mu věnujte zvýšenou pozornost. Pokud v prstenu není kámen či zlato, lze jej celkem bez problému zmenšit či zvětšit o 1-2 čísla (v závisloti na typu prstenu) roztažením či slisováním. Pokud je však ocel kombinovaná s kameny, tak lze zpravidla pouze zvětšovat (probroušením) - záleží zase na typu prstenu. Pro měření využíváme měrky v šíři 4 a 6mm a certifikované měrné trny.
3

Pokud jste rozhodnuti pro objednání damasteel prstenů, odpovězte prosím na následující otázky:

1) profil (průřez) prstenu

2) velikost 43 - 78

3) šířka 3 - 15mm (po 0,5mm)

4) tloušťka slabý, střední nebo silný

5) typ struktury kolečka, čárky, dřevo, voda

6) hrubost leptu jemný - střední - hrubý, případné zatmavení

7) vnitřek prstenu hladký/ leptaný a rovný / zaoblený

8) ozdoby a ostatní požadavky 

9) rytí textu či obrázku

10) termín svatby, zásnub apd.

Můžete nám také poslat emailem odkaz na fotku, který prsten se Vám líbí a parametry Vám nastavíme podle fotky.

 

Vaše požadavky napište do poznámky k objednávce.

Doufám, že Vám tento stručný návod pomůže při rozhodování nad podobou Vašich nejdůležitějších šperků – snubních prstenů, ale i v ostatních případech snad bude dobrým rádcem.

V případě jakýkoliv dotazů mě kontaktujte. 

Hynek Kalista a tým KREDUM CZ s.r.o.

Nahlédněte do výroby prstenů

Přehrát video

Kované opasky

Ručně vyráběné opaskové spony z nerezové oceli a damasteelu. Kvalitní kožené pásky pro každou příležitost.
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.