Zásnubní peripetie, aneb tajný výběr zásnubního prstenu

4. 5. 2016
Žádost o ruku by měla být jedním z nejkrásnějších okamžiků v našem životě. Málokoho ovšem napadne, jaké vypětí a vynalézavost musí muži vynaložit, aby pro svoji vyvolenou vybrali ten správný zásnubní prsten. 
Prsteny vyrábím již několik let a ze zkušenosti vím, že většina mužů chce zásnubní prsten vybrat tajně a svoji milou překvapit. Jak ale zjistit tu správnou velikost? Jaké proporce a materiály zvolit? Musí být kámen čirý či může být i barevný? Měl by to být přírodní diamant, nebo může zvolit i jinou variantu? 

Design prstenu 
Zde je důležité, respektovat životní styl partnerky. Těžko pochodíte s velkým robustním prstenem u sportovkyně. Pravděpodobně by skončil na dně šperkovnice.  Pokud si nejste jisti, platí zde jednoduché pravidlo, že méně je více a jednoduší design a klasické tvary nikoho neurazí. Zkusili jste navrhnout i vlastní design? 
Materiály 
Tradičním materiálem pro výrobu je zlato, ale řada lidí dnes hledá alternativní a méně tradiční cesty. Jednou z nich je kovaná nerezová ocel či nerezová ocel damasteel, případně titan. Ocel je možné kombinovat i s dalšími kovy.  
Bývá pravidlem, že v zásnubním prstenu je osazen kámen. Domnívám se, že není nutné, aby se jednalo o přírodní diamant o hmotnosti několika karátů. I malý kamínek dokáže dát prstenu tu správnou jiskru. Do ocelových šperků lze z broušených kamenů přímo osadit pouze přírodní diamanty. Pokud jste zvolili jiný kámen, tak se osazuje do lůžka ze zlata či stříbra. Zde je možné již využít celou řadu přírodních i umělých kamenů. 
Zvláštní skupinou kamenů jsou přírodní (nebroušené) kameny a perly, které se dají přímo osadit do i na prsten.
 
Velikost 
Asi nejdiskutovanější otázka je, jak změřit potají velikost. Pokud žena již prsten na správném prstu nosí, máte skoro vyhráno. Prsten si nenápadně půjčíte a nechte si jej u šperkaře přeměřit. Pokud jste technicky zdatní, můžete jej sami změřit posuvným měřítkem s přesností na 0,1mm. Důležitá je zde i šíře obroučky, protože čím širší prsten, tím musí být větší velikost. 
Pokud prsten žádný nenosí, je situace o dost složitější. Pominu-li variantu, kdy své úmysly prozradíte a necháte jí prstík změřit, tak musíte volit různé finty. 
Dobré je do měření zapojit např. dobrou kamarádku, která s ní zajde do šperkařství, kde si jen tak pro srandu zkouší prsteny a samozřejmě si správné číslo dobře zapamatuje. 
Dalším z dobrých triků je, že si žertem koupíte nějaké obyčejné prsteny z pouti na památku. Ty si vyberete společně, aby nepadlo podezření. A už zase máte správný údaj. 
Zajímavou variantou může být i romantický víkend v Podkrkonoší, kdy jen tak při ranní procházce zavítáte k nám do galerie a necháte si prsten vyrobit na zakázku. Po domluvě lze určité prsteny udělat i do druhého dne. Tento postup je nutné s námi předem domluvit. Dovedu si i představit, že bude asistovat romantický houslista a galerii bude slavnostně vyzdobena. 
Vynalézavosti  se meze nekladou a je jen na Vás, jak s tímto krásným údělem naložíte.  
 
Ještě je tu jedna krajní možnost. Pokud si nevíte s měřením rady a různé lsti nezabraly, tak může využít variantu zápůjčky. Vyberete se některý z našich skladových prstenů, který by se mohl líbit a teoreticky by mohla být i správná velikost. Zaplatíte za něj zálohu. No a pak buď máte štěstí, prsten se líbí a sedí velikost. Nebo je něco špatně. Zde si od Vás prsten vezmu zpět a vaše partnerka má možnost si nechat udělat prsten na míru. Zde platí jednoduchá zásada, že je třeba vybrat nový prsten ve stejné či vyšší ceně.

 
Důležité je také, na který prst prsten přijde. 
Snubní prsteny se zpravidla nosí na prsteníčku levé ruky. Pokud není prsten moc robustní, můžou být společně zásnubní i snubní prsten. Pokud chcete zvolit prsten výraznější, tak se zpravidla umísťuje již na prsteník pravé ruky. Případně na prostředník pravačky i levačky. Většina lidí má rozdílně velké prsty mezi pravou a levou rukou. Proto nelze počítat s tím, že si po svatbě přendá prsten z levé ruky na pravou. Ocelové prsteny je možné zvětšovat i zmenšovat, ale jsou zde určitá omezení. Pokud je v prstenu kámen, tak jej nelze roztahovat ani lisovat a proto je možné jej pouze zvětšovat probroušením. V závislosti na tloušťce obroučky cca o 1-2 čísla. Zmenšení je problematické a bude vždy na prstenu vidět. 
Co rozhodně nedoporučuji, je měření pomocí  provázků, papírových proužků apod. Tato měření jsou značně nepřesná a nepoužitelná. 

Obalový materiál - dárková škatulka
O tom, že obal dělá první dojem, asi není třeba polemizovat. Proto je dobré volit přiměřenou dárkovou škatulku. V nabídce naleznete od jednoduchý papírových škatulek, přes sériově vyráběné dřevěné škatulky až po ručně zhotovené luxusní krabičky. V základu naše prsteny dostanete v naší designové dřevěné škatulce s papírovým přebalem.
 
A co předání? 
Slyšel jsem až neuvěřitelné historky, jak muži žádají své nastávající o ruku. Zde si musí každý pomoci sám. Jen pro dokreslení zde uvedu, že moje kamarádka byla požádána o ruku tak, že při hře Geocaching, při které se svým partnerem  hledala  na určitých GPS souřadnicích schované pokladničky s drobnými dárky, nalezla zde i krásnou krabičku a v ní damasteel prsten s perlou… 
Suma sumárum je ale nejdůležitější  Váš čistý úmysl, který vhodně voleným prstenem můžete jen podpořit. 

Pokud máte Vaší vlastní představu a nechcete se spokojit s navrženými vzory, kontaktujte nás. Rád vám prsten podle Vašeho zadání zhotovím.

Nahlédněte do výroby prstenů

Přehrát video

Kované opasky

Ručně vyráběné opaskové spony z nerezové oceli a damasteelu. Kvalitní kožené pásky pro každou příležitost.
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu.